در مسابقات ملی مهارت صورت گرفت
صعود 17 پله‌ای فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی/ کسب رتبه چهارم در بین 31 استان کشور

خبرگزاری فارس: مدیرکل فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی از صعود 17 پله‌ای این مرکز در مسابقات ملی مهارت خبر داد و گفت: تیم اعزامی استان با کسب یک مدال طلا، دو مدال نقره و سه دیپلم افتخار رتبه چهارم کشور را کسب کرد.

خبرگزاری فارس: صعود 17 پله‌ای فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی/ کسب رتبه چهارم در بین 31 استان کشور

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، حسین خوشایند پیش از ظهر امروز در مراسم جشن پایان دوره کارآموزان و تجلیل از مدال‌آوران دوازدهمین دوره مسابقات ملی مهارت با اشاره به برگزاری مرحله شهرستانی المپیاد ملی مهارت اظهار داشت: مرحله شهرستانی مسابقات در 28 رشته و با حضور 594 داوطلب برگزار شد که از این تعداد 82 نفر به مرحله استانی راه یافتند.

وی با اشاره به حضور 82 نفر در مرحله استانی ادامه داد: این مرحله در 20 رشته برگزار شد که از بین 82 نفر داوطلب تعداد 16 نفر به مرحله استانی راه یافته و از این تعداد 9 نفر به مسابقات کشوری راه پیدا کردند.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی تصریح کرد: تیم اعزامی استان در این مسابقات توانست در بین 31 استان کشور با گرفتن یک مدال طلا در رشته CNC  توسط سعید باغبانی و در بخش تیمی رشته رباتیک با کسب دو مدال نقره توسط آقایان مسعود عزتی و صالح شمسی‌نژاد رتبه چهارم کشور را کسب کند.

خوشایند، کسب سه دیپلم افتخار در رشته‌های کاشی‌کاری، فناوری اطلاعات و تأسیسات الکتریکی را از دیگر مقام‌های کسب شده توسط تیم اعزامی خراسان‌جنوبی به دوازدهمین دوره مسابقات المپیاد ملی مهارت در سال جاری دانست.

حسین دانش دبیر المپیاد ملی مهارت خراسان‌جنوبی نیز گفت: تمامی جوانان مستعد و علاقه‌مند می‌توانند برای شرکت در المپیاد ملی مهارت سال 91 از 15 فروردین تا 15 اردیبهشت به مراکز فنی و حرفه‌ای سطح استان و یا سایت سازمان فنی و حرفه‌ای مراجعه کنند.

در این مراسم که با حضور استاندار خراسان‌جنوبی برگزار شد از سه مدال‌آور دوازدهمین دوره مسابقات المپیاد ملی مهارت و تعداد 27 نفر از کارآموزان نمونه مراکز فنی و حرفه‌ای استان اعم از خواهر و برادر با اهدای لوح و تندیس تجلیل به عمل آمد.

استاندار خراسان‌جنوبی در این مراسم به سعید باغبانی نفر برتر در دوازدهمین دوره مسابقات المپیاد ملی مهارت 5 میلیون تومان جایزه غیرنقدی اهدا کرد.

انتهای پیام/ح20

   


یونان ورشکسته شد

یکشنبه 21 اسفند 1390 نویسنده: ramin h |

موسسه اعتبار سنجی مودیز؛
یونان ورشکسته شد

خبرگزاری فارس: موسسه اعتبار سنجی مودیز که هفته گذشته رتبه اعتباری یونان را به c تنزل داد در گزارش جدید خود یونان را ورشکسته اعلام کرد.

خبرگزاری فارس: یونان ورشکسته شد

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس، جام نیوز به نقل از شبکه خبر روز یکشنبه (11 مارس / 21 اسفند) تصریح کرد: «موسسه اعتبار سنجی مودیز که هفته گذشته رتبه اعتباری یونان را به c تنزل داد در گزارش جدید خود یونان را ورشکسته اعلام کرد. این در حالی است که یونان موفق شده بود کمپانی های خصوصی را وادار کند از سود وام های خود بکاهند و مهلت باز پرداخت بدهی ها را نیز افزایش دهند.»

بر پایه این گزارش، موسسه مودیز اعلام کرد این اقدام دولت یونان باعث ضرر رساندن به شرکت های خصوصی می شود.

به گفته شبکه خبر، گزارش ها از وضع اقتصادی دیگر کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا، پرتغال، ایتالیا و فرانسه نیز حاکی است که این کشور ها در همان مسیر یونان تا کنون طی کرده است در حال حرکت هستند.

انتهای پیام/

   


مدیرکل کمیته‌امداد استان تهران در گفت‌وگو با فارس خبرداد
ارسال پوشاک و اقلام نوروزی به مناطق محروم

خبرگزاری فارس: مدیرکل کمیته امداد استان تهران از ارسال ۴ کامیون حاوی پوشاک به مناطق محروم خبر داد و گفت: این اقلام در جشن نیکوکاری جمع‌آوری شده و به استان‌های اردبیل، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد ارسال شد.

خبرگزاری فارس: ارسال پوشاک و اقلام نوروزی به مناطق محروم

تبارک سبحانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس؛ با اشاره به آمار اولیه کمک‌های جمع‌آوری شده در پایگاه‌های جشن نیکوکاری در مدارس و شهر تهران اظهار داشت: تا به امروز بیش از یک میلیارد تومان جمع‌آوری شده است ضمن اینکه این آمار در روزهای آینده افزایش می‌یابد.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در جشن نیکوکاری در استان تهران جمع‌آوری شود که نسبت به سال گذشته رشد خوبی خواهد داشت.

سبحانی افزود: با تعامل صورت گرفته با وزارت آموزش و پرورش استان تهران کمک‌های جمع‌آوری شده در سه هزار مدرسه استان تهران به نیازمندان و دانش‌آموزان ارائه خواهد شد.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران افزود: مجموعه امداد در تلاشند طی روزهای آینده تمامی کمک‌های جمع‌آوری شده را بسته‌بندی و در اختیار خانواده‌های نیازمند قرار دهد.

وی تأکید کرد: طی روز گذشته ۴ کامیون حاوی پوشاک نوروزی به مناطق محروم از جمله ایلام، اردبیل، کهگیلویه و بویر‌احمد ارسال شده است.

انتهای پیام/

   


تعظیم کن، آقای رئیس جمهور!

یکشنبه 21 اسفند 1390 نویسنده: ramin h |

تحلیلی کوتاه بر حوزه نفوذ لابی صهیونیستی آیپک در آمریکا
تعظیم کن، آقای رئیس جمهور!

خبرگزاری فارس: او اعمال کرده و نکرده خود را ملتمسانه به رخ طرفداران صهیونیسم می‌کشد و همچون اسلافش می‌کوشد تا با جلب رضایت آنها امکان انتخاب مجدد را برای خود فراهم آورد، رضایتی که با به دست آوردنش بیش از ۸۰% رسانه‌های پرمخاطب آمریکا و میلیون‌ها دلار پول یامفت را در اختیار خواهد داشت.

خبرگزاری فارس: تعظیم کن، آقای رئیس جمهور!

« … شما این فرصت ومسئولیت را دارید تا در این دنیا اثرگذار باشید. برای گرفتن انگیزه، می‌توانید به شخصی نگاه کنید که حضور او در این کنفرانس مایه افتخار است، دوست من، «شیمون پرز».

«پرز» در دنیایی بسیار متفاوت با اینجا، در یک دهکده کوچک یهودی در کشور لهستان و چند سال پس از پایان جنگ جهانی اول متولد شد. اما قلب او همیشه با اسرائیل، سرزمین تاریخی یهودیان، بوده و…

هنگامی که یک پسربچه بود، از خشکی و دریا به سوی «خانه» مهاجرت کرد. وی در طول زندگی خویش برای استقلال اسرائیل، و برای صلح و امنیت، جنگیده است. به عنوان عضو «هاگانا»، عضو «کنست» (پارلمان اسرائیل)؛  به عنوان وزیر دفاع و امور خارجه؛ به عنوان نخست وزیر و به عنوان رئیس جمهور، شیمون به ایجاد کشوری که امروزه شکوفا شده است، کمک کرد: کشور یهودی اسرائیل.»

این سخنان که در وهله اول ذهن هر خواننده‌ای را به سمت و سوی یک عضو رسمی آژانس یهود می‌کشاند؛ سخنان یک یهودی صهیونیست دوآتشه نیست، حرف‌های کسی‌است که خود را رئیس‌جمهور قدرتمندترین کشور جهان می‌داند، این‌ها گوشه‌ای از سخنان باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکاست که همین چند روز پیش در اجلاس سالیانه بزرگترین لابی صهیونیستی در آمریکا موسوم به آیپک (AIPAC ) ایراد شده‌است.

سخنانی که در آن اوباما برای خوشنود ساختن هزاران صهیونیست در نخستین گام‌های دوره جدید انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت ایران را به وحشی کردن مردمش متهم کرد و تلویحا، همانند جرج دبیلو بوش، ایرانیان را وحشی خواند.

ریشه‌هایی که باید شناخت

پل فیندلی در کتاب جنجالی خود با نام « آنها جرأت کرده‌اند سخن بگویند!»[۱] می‌نویسد:« نخست‌وزیر اسرائیل بر سیاست خارجی ایالات متحده در خاورمیانه بسی بیشتر نفوذ دارد تا در کشور خودش!» اگر چه این گفته کمی اغراق آمیز می‌نماید اما پرده از واقعیتی بر می‌دارد که تمامی پژوهشگران عرصه سیاست کم و بیش از آن مطلعند؛ واقعیتی که اذعان دارد اسرائیل از سوی گروه‌های فشار ویژه‌ای در سراسر غرب حمایت می‌شود. این گروه‌های فشار به ویژه در آمریکا از فعالیت گسترده و ارگانیکی برخوردارند که معروف‌ترین شکل بروز آن آیپک است.

آیپک نام اختصاری کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل است. در حال حاضر حدود ۶۰ هزار عضو در آمریکا داردو آنقدر مهم و ذینفوذ هست که رؤسای جمهور آمریکا، به ویژه در ایام انتخابات برای دریوزه‌گی به سراغش بیایند. شبکه‌ای کاملا افراطی که می‌کوشد از تمام ظرفیت موجود برای تقویت اسرائیل در آمریکا بهره ببرد.

آنها عموما اعتقادی به رفتارهای توام با مدارا ندارند و براندازی‌های نرم، خواستهای صهیونیستی آنها را ارضاء نمی‌کند؛ شاید به همین دلیل است که با برخی یهودیان سرشناس حامی اسرائیل در آمریکا، نظیر جرج سوروس، ارتباط خوبی برقرار نکرده‌اند. بسیاری بر این باورند که آیپک تنها لایه بیرونی شبکه‌ای است که می کوشد دنیا را در مسیر اراده خویش حرکت دهد، چیزی شبیه به نظریات جان کلمن [۲]

روزی که آیپک آمد!

بنیانگذاران آیپک کاسه‌های از آش داغ‌تری بودند که به بهانه تحقق وعده بالفور، سنگ بنای ایجاد یک دولت یهودی در فلسطین را از سال ۱۹۴۲، و شش سال پیش از ایجاد رژیم صهیونیستی به سینه می‌زدند. کلکسیونی از یهودیان افراطی و مسیحیان اوانجلیست و طرفداران نظریه هزاره‌گرایی که با پول‌های هنگفتی حمایت و پشتیبانی می‌شدند.

بنابراین با وجود آنکه تأسیس رسمی سازمان آنها به ۱۹۵۲ و با رهبری آی.ال.کِنِن، بازمی‌گردد؛ حضور معنوی و فکر سیاسی آنها از مدتها قبل در آمریکا ارائه شده و طرفدارانی داشت.

اما پشت پرده این طرفداری‌ها و سرازیر شدن بی‌مهابای دلارهای صهیونیستی، چیزی بیشتر از علاقه به بازگشت یهودیان و تشکیل حکومت یهودی برای تحقق هزاره گرایی است، صهیونیستهای برجسته و سرمایه‌دار در حقیقت به دنبال ایجاد یک پایگاه غیردولتی برای رژیم صهیونیستی در غرب هستند، پایگاهی که مدعی تمایل عمومی به صهیونیسم باشد و بتواند هر نوع مخالفتی را با ابزار مردمی، که طبعا سازگاری بیشتری با خوی دموکرات مآبانه مورد ادعای غربی‌ها دارد، در نطفه خفه کنند.

آنها توانستند با لابی قدرتمندی که شکل گرفته بود سیاستهای خاورمیانه‌ای اسرائیل را تا حدود زیادی به آمریکا دیکته کنند. کلمنت آتلی، نخست‌وزیر اسبق انگلیس، در کتابی که به سال ۱۹۶۱ در لندن منتشر کرد [۳] می‌نویسد :« سیاست ایالات متحده در فلسطین را رأی یهودیان و اعانات چند تجارتخانه بزرگ یهودی شکل می‌دهند»

نفوذ این لابی همزمان با تشکیل رژیم صهیونیستی به شکلی روشن و آشکار بروز کرد. آن‌ها دیگر ابایی نداشتند تا برای رسیدن به خواسته‌هایشان با پرخاش هرآنچه می‌خواهند را از رؤسای جمهور آمریکا مطالبه کنند. اما این رعب و وحشت در میان یهودیانی که چندان با ایشان همراهی نداشتند جایگاهی نیافت.

از ۳۵ هزار یهودی آمریکایی و کانادایی که با تبلیغ و حمایت آنها در همان سالهای نخستین راهی سرزمینهای اشغالی شدند، تنها ۵۴۰۰ نفر ماندگار شده و بقیه عطای وطن ملی یهود را به لقایش بخشیدند. با این حال آیپک توانست با یاری همراهان مسیحی و افراطی‌اش بر تفکرات سیاسی دولتمردان آمریکا تأثیرگذار باشد. به لطف فشارهای بی‌شرمانه آن‌ها بود که رژیم صهیونیستی در سازمان ملل پذیرفته‌شد.

جایی برای باج‌خواهی

مهمترین عرصه فعالیت آیپک، انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکاست. دلارهای صهیونیستی، به همراه حمایت غاطبه یهودیان آمریکایی، در کنار همراهی میلیون‌ها مسیحی افراطی که چشم به دهان امثال «گری فالویل» دوخته‌اند، نامزدهای ریاست‌جمهوری آمریکا را واداشته ‌است تا از دوره ترومن به این سو، همواره مجیزگوی این تشکیلات باشند.

ترومن که در سال ۱۹۴۶(پایان جنگ جهانی دوم) خود را در دوره انتخابات در میان حصار و خیمه سنگین لابی‌های صهیونیستی مشاهده کرده‌بود، برای بقای ریاستش در حمایت از آنها در دوره بعدی تردید نکرد، او خطاب به دیپلماتهای عربی که از او حمایت بیشتر می‌خواستند گفت:« متأسفم آقایان، اما من باید به صدها هزار آدم که در انتظار کامیابی صهیونیسم هستند، پاسخگو باشم. من در میان انتخاب کنندگان خود حتی چند هزار عرب ندارم.» و این به اصلی بی‌بدیل درمیان رؤسای جمهور بعدی مبدل شد.

آیپک در دوره کندی آنقدر پشتوانه داشت که کلوتزنیک را نزد جان.اف.کندی که در آن زمان سناتور بود و برای رقابتهای ریاست جمهوری آماده می‌شد بفرستد و رک و پوست‌کنده به او اعلام کند:« اگر شما چیزی را که ما مایلیم بگویید، می‌توانید روی ما حساب کنید، وگرنه من و دوستانم تنها کسانی نخواهیم بود که به شما پشت خواهند کرد.» !!

وقتی کندی در برابر این خواسته تسلیم شد، کلوتزنیک مشاور انتخاباتی او گردید و در ۱۹۶۰، پانصد هزار دلار، که در آن زمان مبلغ قابل ملاحظه‌ای بود، بابت فعالیتهای انتخاباتی‌اش دریافت کرد. لابی آیپک فعالیت گسترده‌ای را برای انتخاب او انجام داد و علاوه بر آن ۸۰% رأی یهودیان آمریکا نیز به او اختصاص یافت. کندی پس از پیروزی در بهار ۱۹۶۱، در هتل والدرف آستوریای نیویورک چنین به مجیزگویی لابی صهیونیستی پرداخت:

« می‌دانم که به لطف آرای یهودیان برگزیده ‌شده‌ام، من انتخاب خویش را به آنان مدیونم، به من بگویید که برای ملت یهود چه باید بکنم!» نکته جالب توجه این بود که یهودیان تنها ۲% از جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دادند، پیدا بود که مسئله چیزی فراتر از آرای یهودیان برای کندی بوده‌است؛ در واقع این دلارها بودند که تصویری ملموس از آرزوهای یهودیان صهیونیست را برای کندی، ترومن و سایرین ترسیم کرده بودند، نه رای دو درصد از جمعیت ایالات متحده آمریکا؛ چراکه اگر قرار باشد اینگونه بیندیشیم، سیاهان و سرخ پوستان درصد فوق‌العاده بالاتری از جمعیت آمریکا را به خود اختصاص داده‌اند، اما هیچ‌گاه مرهون محبت و مهربانی امثال کندی نشده و هنوز هم با آن‌ها به مانند یک شهروند دست چندم برخورد می‌شود.

جانسون رئیس‌جمهور بعدی پای را از این هم فراتر گذارد، و با حمایت همه جانبه از رژیم صهیونیستی و در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷، عملا پرده‌ها را فرو افکند. نیکسون نیز همین مشرب را در پیش گرفت و زمانی که « طرح راجرز» [۴] توسط گلدا مایر (نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی) رد شد، برای اطمینان خاطر صهیونیستها، ۴۵ فانتوم بیشتر به اسرائیل تحویل داد و ۸۰ بمب‌افکن اسکای هاوک را نیز بر آن افزود. [۵]

در خلال سال‌های پس از اشغال فلسطین سطح کمک‌های تسلیحاتی، فنی و مالی آمریکا به رژیم صهیونیستی هرساله افزایش داشته است و سران این رژیم در این راستا باید ازلابی‌های صهیونیستی آمریکا و به ویژه آیپک ممنون باشند.

پیش به سوی تسلط محض

آیپک از ۱۹۷۵ به حرکتی چشمگیر در عرصه حمایت از رژیم صهیونیستی دست زد. آنها در ماه مه همین سال ۷۶ سناتور را واداشتند تا با امضای یک سند از فورد، رئیس‌جمهور وقت آمریکا بخواهند تا حمایتهای بی‌دریغ خود از اسرائیل را افزایش بخشد. رفتار خصمانه آن‌ها با جیمی کارتر نشان داد که آنها در مسیر خواسته‌هایشان با کسی شوخی ندارند.

کارتر به سبب فروختن هواپیماهای F15 به مصر ( در دوره سادات) و آواکس به عربستان سعودی مورد شماتت لابی قرار گرفت [۶]، و در دوره بعد علاوه بر کاسته‌شدن کمکهای مالی، ۵۵% از آراء یهودیان را نیز از دست داد و در برابر ریگان که با خاصه‌خرجی شگفت‌آوری، ۶۰۰ میلیون‌دلار اعتبار نظامی بلاعوض را به رژیم‌صهیونیستی اختصاص داده بود، شکست خورد.

حالا دیگر آیپک و لابی صهیونیستها، برای تمامی کسانی که می‌خواستند نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا باشند مفهوم ویژه‌ای یافته‌بود، مفهومی که به آن‌ها می‌گفت:«  برای رسیدن به کرسی مورد نظر اول باید دم آیپک را دید!! » این است که می‌بینیم در برابر چشمان بهت‌زده میلیونها آمریکایی، این رئیس‌جمهور آمریکاست که امنیت یک نیمه‌کشور پردردسر را، با امنیت سرزمینی وسیع برابر طاق می‌زند، و این اوباماست که با حضور در اجلاس سالیانه آن‌ها به راه و نظر آنها ادای احترام می‌کند و در جملاتی عمق نفوذ آیپک را اینگونه ترسیم می‌کند که:« به خاطر کارآمد بودن «آیپک» در اجرایی کردن مأموریتش، می‌توانید منتظر باشید که در چند روز آینده، ‌ بسیاری از مقامات برجسته، سخنان فاخری درباره تعهدشان به رابطه آمریکا و اسرائیل بگویند. اما اگر می‌خواهید تعهد من را بسنجید، نیازی نیست حرف‌هایم را باور کنید؛ به اعمالم نگاه کنید. چرا که من در طول سه سال گذشته، در مسند ریاست‌جمهوری آمریکا، تعهدم به اسرائیل را حفظ کرده‌ام.»

او اعمال کرده و نکرده خود را ملتمسانه به رخ طرفداران صهیونیسم می‌کشد و همچون اسلافش می‌کوشد تا با جلب رضایت آنها امکان انتخاب مجدد را برای خود فراهم آورد، رضایتی که با به دست آوردنش بیش از ۸۰% رسانه‌های پرمخاطب آمریکا و میلیون‌ها دلار پول یامفت را در اختیار خواهد داشت.

پی نوشت:

[۱] They dare to speak out

[2] مامور سیا و نویسنده کتاب « کمیته ۳۰۰» که در آن از سازمانی جهانی سخن به میان می‌آورد که درصدد است دنیا را با پول و زور در اختیار بگیرد؛ برخی این نظریات را توهم توطئه دانسته اند اما نمی‌توان از کنار تمام اشارات و کنایات آن با چنین ادعایی گذشت. ن ک به : کولمن، جان – کمیته ۳۰۰ – ترجمه دکتر یحیی شمس – نشر علم

[۳]  A Prime Minister remembers ( یک نخست‌وزیر به یاد می‌آورد)

[۴] طرحی که در سال ۱۹۷۰ به وسیله ویلیام راجرز وزیر امور خارجه وقت آمریکا برای حل مناقشه صهیونیستها و فلسطینیان ارائه شد. این طرح که بر گرفته از قطعنامه ۲۴۲ شورای امنیت بود ضمن درخواست از کشورهای عربی برای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی، از سران این رژیم می‌خواست تا به مفاد قطعنامه وعمل کرده به مرزهای قبلی عقب بنشینند، این طرح تنها به دلیل همین درخواست از سوی رژیم صهیونیستی رد شد.

[۵] گارودی، روژه – تاریخ یک ارتداد – نشر رسا – ص ۲۱۹

[۶] حال آنکه وی از کشورهای یادشده تعهد گرفته بود که این هواپیماها تنها زیر نظر آمریکائی‌ها به پرواز درآیند و پرواز آنها بر روی خاک سوریه، اردن و فلسطین اشغالی ممنوع باشد

جواد نوائیان رودسری/

منبع : رصد

انتهای متن/

   


/نگاهی به کارنامه گزارشگران سابق حقوق بشر/
از آگوئیلار تا کاپیتورن، داستانی که پایان آن مشخص است

خبرگزاری فارس: با نگاهی به پیشینه و فعالیت گزارشگران سابق حقوق بشر در ایران می توان به راحتی به ماموریت اصلی احمد شهید و در نهایت سرنوشت کار وی پی برد.

خبرگزاری فارس: از آگوئیلار تا کاپیتورن، داستانی که پایان آن مشخص است

به گزارش فارس، از زمان پیروی انقلاب اسلامی حقوق بشر یکی از ابزارهای فشار در عرصه بین الملل بر نظام نوپای جمهوری اسلامی بوده است، چه زمانی که شهرهای ایران جولانگاه یکی از بزرگترین گروه های تروریستی دنیا بود و چه زمانی که  ایران هدف شدیدترین بمباران های شیمیایی قرار داشت و چه حال که به جرم پیگیری فناوری هسته ای تحت شدیدترین تحریم ها قرار دارد.

با این حال غرب تلاش کرده است که بدون توجه به این مسائل نهایت استفاده خود را از این مسئله انجام دهد و بازیگران اصلی این عرصه نیز گزارشگران ویژه حقوق بشر بوده اند؛ گزارشگرانی که البته تنها به ابزاری تبلیغاتی علیه ملت ایران تبدیل شده بودند و کوچکترین توجهی به زیر پا گذاشتن حقوق ملت ایران ندارند.

حال با گزارش "احمد شهید" گزارشگر ویژه حقوق بشر در تهران که در مغرضانه بودن آن شکی نیست، بار دیگر جبهه حقوق بشر در عرصه بین المللی از سوی غرب علیه ایران فعال شده است.

البته نگاهی به پیشینه و فعالیت گزارشگران سابق حقوق بشر در ایران می توان به راحتی به ماموریت اصلی احمد شهید و در نهایت سرنوشت کار وی پی برد.

*ناجی حقوق بشر از "قاره کودتاها" به ایران می آید

اولین گزارشگر ویژه حقوق بشر که از سوی غرب برای ایران تعیین شد، آندریاس آگوئیلار بود. وی که سابقه فعالیت در زمان رژیم سابق به عنوان گزارشگر حقوق بشر داشت به در سال ۱۹۸۴ به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر تعیین شد.

وی در ۱۹ اکتبر۱۹۸۴برابر با مهرماه ۱۳۶۳ براساس قطعنامه ۵۴/ ۱۹۸۴ از سوی رئیس کمیسیون حقوق بشر به این سمت تعیین شد.

آگوئیلار متولد، ۱۹۲۴ یکی از متخصصین برجسته حقوق و روابط بین‌الملل از سال ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۲ در سمت وزیر دادگستری ونزوئلا، و از سال ۱۹۶۹ تا ۷۲ و ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱ به عنوان نماینده دائمی ونزوئلا در نیویورک خدمت کرد.

*یک بازی دوگانه

انتخاب  آگوئیلار در حقیقت یک بازی دو گانه از سوی کمیسیون حقوق بشربود چرا که وی علاوه بر آنکه جزو برگزارکنندگان اولین کنفرانس جهانی حقوق بشر در تهران در آوریل ۱۹۶۸ بود، عضو و یکی از دو رئیس "کمیسیون ملل متحد برای بررسی و تحقیق در مورد جنایات شاه" در فوریه ۱۹۸۰بود و با ایران آشنایی داشت.

کمیسیونی که البته تنها به برخی انتقادهای تصنعی از رژیم بسنده کرد و در نهایت انقلاب اسلامی بود که آزادی واقعی را برای مردم به ارمغان آورد.

*ایران مرا راه نمی دهد، استعفا می کنم

آگوئیلار در مدت زمانی که به عنوان گزارشگر ویژه در تهران تعیین شده بود، تلاش کرد تا با سفر به ایران بتواند  ماموریت خود را با بیشترین بازده به پایان برساند، اما با وجود بی اعتمادی عمق بین ایران و نهادهای بین المللی به دلیل مواضع جانبدارانه آنان اجازه چنین کاری را به وی داده نشد.

البته نمایندگی ویژه کمیسیون حقوق بشر اولین مأمویت ناموفق آقای آگوئیلار در ارتباط با جمهوری اسلامی نبود. وی پیش‌تر در مارس ۱۹۸۰ همراه با دیگر اعضای "کمیسیون بررسی و تحقیق ملل متحد در ارتباط با جنایات شاه" به ایران سفر کرده و زودتر از بقیه اعضا به نیویورک بازگشته بود.

این کمیته "حقیقت‌یاب" پنج نفره هیئتی بود که از سوی کورت والدهایم دبیرکل وقت ملل متحد تشکیل و مأموریت یافت که در مورد نقض حقوق بشر در دوران شاه و پیدا کردن راه‌حلی برای پایان دادن به بحران به وجود آمده بین ایالات متحده آمریکا و ایران تحقیق کند.

در نهایت آگوئیلار پس از آنکه گزارشات وی مبنای صدور چند قطعنامه علیه ایران می شود، با اعلام اینکه مقامات جمهوری اسلامی ایران اجازه فعالیت به وی را برای انجام درست ماموریت وی را نمی دهند، از ماموریت خود استعفا کرد.

*گالیندوپل گزینه بعدی

"رینالدو گالیندوپل" گزارشگر دیگر ویژه حقوق بشر در تهران بود که به جای آگوئیلار به این سمت منصوب شده بود.

گالیندوپل، متولّد ۱۸ اکتبر ۱۹۱۸  در سونسوناتۀ السالوادور بود و دانش آموختۀ دانشگاه السالوادور بود و دکترای حقوق و علوم اجتماعی را از این دانشگاه اخذ کرد.

وی در سال ۹۵۰۱ به عنوان رئیس مجمع قانون اساسی ملّی این کشور  انتخاب شد. او از سال ۱۹۵۰ تا تا ۱۹۵۶ به عنوان وزیر آموزش خدمت کرد و از سال۱۹۶۰ تا ۱۹۶۴ عضو کمیسیون حقوق بشر قارّهای آمریکا بود.

گالیندوپل به مراتب فعالیت گسترده تری را نسبت به سلف خود دنبال کرد، چرا که مقامات جمهوری اسلامی به وی اجازه سفر به ایران را دادند، البته بعدها گالیندوپل نشان داد که این حسن نیت ایران کاملا بی جا بوده است، چرا که گزارش وی کاملا مغرضانه و به ضرر ایران تنظیم شده بود.

*امیر عباس انتظام منبع اصلی

اطلاعات وی عمدتا مبتنی بر منابع اطلاعاتی  معارضین ایران به خصوص امیر عباس انتظام و همچنین بهایی های ایران استوار بود.

گزارش وی در خصوص ممانعت جمهوری اسلامی ایران از زندگی بهاییان با استقبال کشورهای غربی روبه رو شد و بعدها نیز گزارشات وی در خصوص نقض حقوق زندانیان مبنای سایر عملیات های روانی غرب علیه ایران قرار گرفت.

در نهایت در ماه مارس ۱۹۹۵ رینالدو گالیندوپل به علت عدم همکاری دولت جمهوری اسلامی و خواست این دولت مبنی بر تغییر او استعفا کرد و موریس دنبی کاپیتورن در ۲ آگوست ۱۹۹۵ به عنوان سومین نماینده ویژه جایگزین او شد.

*دنیا نیز بی اعتنا می شود

"موریس کاپیتورن" به عنوان جانشین گالیندوپل گزارشگر بعدی بود که خط تخریب ایران با حربه حقوق بشر را دنبال کرد.

موریس کاپیتورن به مدت 7 سال از 1995 تا 2002 بارها به ایران سفر کرد و گزارشهای متعددی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران برای سازمان ملل متحد تهیه کرد که البته رویکرد وی نیز تفاوتی با جانشینان قبلی وی نداشت.

"کاپیتورن" که سال ها در دستگاه دیپلماسی کاندا فعالیت داشت، مانند اسلاف خود رابطه قوی با معارضان نظام جمهوری اسلامی داشت و اغلب اطلاعات خود را از این منابع اخذ می کرد، گرچه وی نسبت به جانشینان خود  سفرهای بیشتری به ایران داشت.

در نهایت مأموریت وی در سال ۲۰۰۲ پس از آنکه قطعنامه نقض حقوق بشر ایران در کمیسیون حقوق بشر رأی لازم را کسب نکرد، پایان یافت.

واقعه ای که نشان داد، با وجود تبلیغات غرب جهان به تدریج به بی پایه و اساس بودن بسیاری از اتهامات حقوق بشری غرب علیه ایران پی برده است و دیگر به آن اعتنایی ندارد.

انتهای پیام/ص

   


محاسبه اعمال در واپسین روزهای سال

یکشنبه 21 اسفند 1390 نویسنده: ramin h |

محاسبه اعمال در واپسین روزهای سال

خبرگزاری فارس: به اقتضای آموزه های دینی و اخلاقی باید در همین روزهای باقی مانده از سال گام هایی فراتر از ظاهر آرایی برداشت و به دیگر سخن محصور و محدود شدن در این عرصه را عملا و نه تنها به لحاظ نظری نفی و طرد کرد.

خبرگزاری فارس: محاسبه اعمال در واپسین روزهای سال

براساس سنت هایی مرسوم و متداول و در عین حال پسندیده، ایرانیان در واپسین روزهای سال گرد و غبار ازمنزل و وسایل آن می زدایند و به اصطلاح «خانه تکانی» می کنند.

از سوی دیگر در این روزها، خانواده های ایرانی در حد مقدورات خود به خرید پوشاک می پردازند تا با ظاهری آراسته سال گذشته را بدرقه و از سال نو استقبال کنند. چه آن خانه تکانی و چه این خرید پوشاک هر دو معطوف به مقام ظاهرند اما آیا برای ورود به سال نو، صرفا توجه به ظاهر کفایت می کند؟

آیا نمی توان از این روزهای پایانی سال به مثابه فرصت مغتنمی برای تامل در احوال و افعال خود بهره گرفت؟ آیا آن چنان که عقل سلیم به زدودن گرد و غبار از منزل و وسایل آن حکم می کند، حکمی درباره گرد و غبارهایی که بر دل می نشیند، صادر نمی کند؟ آیا بیشتر ما به این موضوع اندیشیده ایم که سال جدید را با رویکردهایی تازه و نوین در فکر و اندیشه و روحیات و به تبع آن ها در اعمال و رفتار خود بیاغازیم؟

آیا در کنار کارهای روزمره به ویژه در آستانه سال نو بابی برای محاسبه و رسیدگی به اعمال خود گشوده ایم؟ آیا نمی توان روزهای پایانی سال را با فراغت ذمه از حقوق الناس توامان کرد؟

این سوال ها همه به این معناست که به اقتضای آموزه های دینی و اخلاقی باید در همین روزهای باقی مانده از سال گام هایی فراتر از ظاهر آرایی برداشت و به دیگر سخن محصور و محدود شدن در این عرصه را عملا و نه تنها به لحاظ نظری نفی و طرد کرد.

شاید این موضوع باوری شخصی به نظر آید اما می توان به استناد قواعد کلی محاسبه اعمال پیش از آغاز سال نو را مقدمه استجابت دعاها هنگام تحویل سال به شمار آورد.

بهروز بیهقی

منبع : روزنامه خراسان

انتهای متن/

   


رئیس فدراسیون ازبکستان:
امیدوارم همراه ایران به جام جهانی صعود کنیم

خبرگزاری فارس: رئیس فدراسیون فوتبال ازبکستان خطاب به کفاشیان گفت: امیدوارم ایران و ازبکستان مستقیم به جام جهانی صعود کنند.

خبرگزاری فارس: امیدوارم همراه ایران به جام جهانی صعود کنیم

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، ماریبور عثمانوف رئیس فدراسیون فوتبال ازبکستان در پیامی صعود ایران به مرحله نهایی رقابت های مقدماتی جام جهانی را به علی کفاشیان تبریک گفت.

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای کفاشیان

رئیس محترم فدراسیون فوتبال ایران

ابتدا می خواهم به خاطر صعود مقتدرانه تیم ملی فوتبال ایران به دور نهایی رقابت های جام جهانی به شما تبریک بگویم.

این اتفاق نتیجه تلاش مسئولان فدراسیون فوتبال، کادرفنی، بازیکنان و همه عوامل مرتبط است.

صعود تیم های آسیایی به مرحله نهایی رقابت های مقدماتی، باعث شده تا تیم های قدرتمند با برخورد کردن با هم کیفیت فوتبال آسیا را بالا ببرند و به سطح بالای جهانی برسانند.

همگروهی ایران و ازبکستان در رقابت های مقدماتی نشاندهنده همین امر است و امیدواریم که ایران و ازبکستان دو تیم صعود کننده مستقیم به جام جهانی 2014 برزیل باشند.

با تشکر ویژه و آرزوی موفقیت

ماریبور عثمانوف

رئیس فدراسیون فوتبال ازبکستان"

انتهای پیام/

 

   


درباره وبلاگ

خبرهای روز دنیا و ایران
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو