کنار لاله‌رخان آشیانه می‌سازم

دوشنبه 29 اسفند 1390 نویسنده: ramin h |

یادداشت
کنار لاله‌رخان آشیانه می‌سازم

خبرگزاری فارس: شلمچه! ای سرزمین خون‌های پاک! هر آنچه به پایان این سال نزدیک می‌شوم، طعم بهار را در شن و ماسه‌های داغ تو بیشتر حس می‌کنم. کاش بار دیگر میهمانی لاله‌ها دعوتم کنی و از بهارم، ترنمی تازه بسازی.

خبرگزاری فارس: کنار لاله‌رخان آشیانه می‌سازم

به گزارش خبرگزاری فارس از قم لحظه لحظه که می‌گذرد به پایان سال نزدیک می‌شویم و صدای بهار را از لابه‌لای پنجره نیمه‌باز خانه‌هایمان بهتر می‌شنویم.

بهار در راه است و نسیمش چند روزی است که تن درختان را نوازش می‌دهد. بهار در راه است و گنجشکان شادی‌های صبحگاهشان را دوباره از سر گرفته‌اند. 

بهار در راه است و چشم‌های باز به تماشای اسرار خلقت مشغول می‌شوند. چه زیبا است زایش دانه کوچک در دل سنگ سخت و چه دلنشین است ترانه جویبار هنگامی که به آسمان می‌رسد و خدا را سپاس می‌گوید.

بهار در راه است و «یسبح لله ما فی السموات و الارض...» را می‌توان در تمام این لحظه‌ها، در تن درختان، جنبش پرندگان، آبی آسمان و نیلی دریا دید.

ثانیه‌ها چون سایه ناپدید می‌شوند و هر لحظه زمستان مانند دانه برفی بر تن گرم بهار آب می‌شود. قطار عمر چونان آبی روان می‌گذرد و روزگار گذشته را با تمام شیرینی‌ها و تلخ‌کامی‌ها به فراموشی می‌سپارد.

آری همه چیز فراموش می‌شود مگر گوهری که صدف انسانیت آن را در خود پرورده باشد و وجودی که خودش را در نیستی‌اش یافته است.

همه چیز فراموش می‌شود مگر آن قطره خونی که از گلوی بی‌تابی می‌چکد و زمان را در ثانیه‌های آخرین خود به بازی می‌گیرد.

آنان‌ که با ذلت زنده‌اند، آهسته آهسته می‌میرند ولی آنکه با عزت می‌میرد، هر لحظه زنده‌تر می‌شود و هر بهار جوان‌تر.

آن نسیمی که این روزها از دل گرم خاک‌های شلمچه بلند می‌شود، ما را در آستانه تحویل سال و تغییر فصل با معنای تازه‌ای از بهاری بودن و بهاری شدن آشنا می‌کند.

اگر نوروز نخستین روز آفرینش باشد، بی‌شک شلمچه نیز نخستین مکان آفرینش جرقه‌هایی از انسانیت است که سال‌ها پس از غروبشان سبب طلوع شعله‌هایی نو شده‌اند.

غروب دلگیر شلمچه اگر نبود صبح زیبای بهاری ما معنایی نداشت و اگر نبودند شهدایی که با خونشان سیاهی‌ها را از ما دور کردند حتی تحویل سال نو نمی‌توانست تازگی را در عمر ما هر سال زیباتر جلوه دهد.

شلمچه، ای سرزمین خون‌های پاک! هر آنچه به پایان این سال نزدیک می‌شوم، طعم بهار را در شن و ماسه‌های داغ تو بیشتر حس می‌کنم. کاش بار دیگر میهمانی لاله‌ها دعوتم کنی و از بهارم، ترنمی تازه بسازی.

ز آه سینه‌سوزان ترانه می‌سازم

چو نی زمایه جان این فسانه می‌سازم

به غمگساری یاران چو شمع می‌سوزم

برای اشک دمادم بهانه می‌سازم

پر نسیم به خوناب اشک می‌شویم

پیامی از دل خونین روانه می‌سازم

نمی‌کنم دل از این عرصه شقایق فام

کنار لاله رخان آشیانه می‌سازم

در آستان به‌خون خفتگان وادی عشق

برون ز عالم اسباب خانه می‌سازم

چو شمع بر سر هر کشته می‌گذارم جان

ز یک شراره هزاران زبانه می‌سازم

ز پاره‌های دل من شلمچه رنگین است

سخن چو بلبل از آن عاشقانه می‌سازم

سر و تن و دل و جان را به خاک می‌فکنم

برای قبر تو چندین نشانه می‌سازم

کشم به لحظه شوریدگی بساط امین

کنون که رفت سفر چون کرانه می‌سازم

=============  

یادداشت از: زینب آخوندی

=============   

انتهای پیام/غ10/د1000

   


معاون راه و ترابری هرمزگان خبر داد
فعالیت‌ 50 اکیپ راهداری در راه‌های هرمزگان

خبرگزاری فارس: معاون راه‌سازی راه و ترابری هرمزگان با بیان اینکه راهداران این اداره‌کل از آمادگی کامل برای تأمین ایمنی جاده‌ها برخوردار هستند، از فعالیت 50 اکیپ راهداری در تعطیلات نوروزی در جاده‌های این استان خبر داد.

خبرگزاری فارس: فعالیت‌ 50 اکیپ راهداری در راه‌های هرمزگان

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس علی علیزاده پیش از ظهر امروز در نشست شورای راهداری هرمزگان که با حضور معاونان و رؤسای ستادی ادارات راه و ترابری این استان برگزار شد، ‌با بیان اینکه محورهای مواصلاتی استان طی روزهای نوروز و حتی روزهای قبل از این عید ملی با ترافیک و تردد پرحجمی مواجه است، اظهار داشت: جاده‌های این استان هر ساله به ویژه در ایام نوروز پذیرای میلیون‌ها مسافر است و در همین راستاست که نقش راهداران در این استان نقشی کلیدی و اساسی در تأمین ایمنی و سلامت مسافران و گردشگران محسوب می‌شود.

وی اظهار امیدواری کرد طی روزهای آینده با تمهیدات اندیشیده شده و اعلام آمادگی دستگاه‌های اجرایی در هرمزگان عبور و مرور و ترافیک به بهترین نحو ممکن و ایمنی بالا صورت بگیرد.

این مسئول با بیان اینکه تمهیدات لازم برای سفرهای نوروزی از سه ماه گذشته در هرمزگان آغاز شده است، گفت: راهداران در این استان از آمادگی کامل برای کمک به سفرهای ایمن برخوردارند.

وی افزود: گشت‌های راهداری در تمام محورهای استان به صورت فعال و شبانه‌روزی فعالیت خواهند داشت.

معاون راه‌سازی راه و ترابری هرمزگان گفت: در این ایام 30 اکیپ راهداری و 20 اکیپ پشتیبانی برای برقراری عبور و مرور ایمن و روانی ترافیک با همکاری پلیس‌راه استان همکاری دارند.

وی یادآور شد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تردد کامیون‌ها از 27 تا 29 اسفند و از 10 تا 13 فروردین سال 91 در محور بندرعباس سیرجان به استثنای کامیون‌های حامل سوخت و مواد غذایی ممنوع است.

هرمزگان و به ویژه شهرهای قشم و بندرعباس از شهرهای مقصد گردشگری در جنوب کشور طی ایام نوروز به شمار می‌روند.

محورهای سیرجان بندرعباس و لارستان بندرعباس از جمله محورهای پرتردد این استان در ایام نوروز به شمار می‌روند.

در کنار دو محور مذکور که در شمال هرمزگان قرار دارند، محورهای جاسک به بندرعباس و پارسیان به بندرعباس در شرق و غرب این استان نیز از تردد بالایی در ایام مذکور برخوردار می‌شوند.

انتهای پیام/ک10/ط4000

   


تالاب صومعه‌سرا قطب مهم گردشگری گیلان

دوشنبه 29 اسفند 1390 نویسنده: ramin h |

جاذبه‌های دیدنی گیلان/
تالاب صومعه‌سرا قطب مهم گردشگری گیلان

خبرگزاری فارس: تالاب صومعه‌سرا با وجود پرندگان مهاجر و بومی، گونه‌های آبزیان متنوع و قابلیت‌های جالب و دیدنی از مهم‌ترین قطب گردشگری در گیلان محسوب می‌شود.

خبرگزاری فارس: تالاب صومعه‌سرا قطب مهم گردشگری گیلان

به گزارش خبرگزاری فارس از صومعه‌سرا، صومعه‌سرا با 633 کیلومتر مربع وسعت در 25 کیلومتری شهرستان رشت واقع شده است.

حصیربافی با ساقه گیاه لی «گیاه مرداب» و صوف، سرامیک‌سازی، تولیدات دستباف و... از صنایع مهم دستی در صومعه‌سرا به شمار می‌رود که در این راستا هنرمندان زیادی در مناطق شهری و به ویژه روستایی در حال فعالیت هستند.

صومعه‌سرا را می‌توان خاستگاه ابریشم ایران دانست، ابریشم از مهم‌ترین و شاخص‌ترین صنعت و سوغات صومعه‌سرا محسوب می‌شود که به طور قطع در کل ایران بی‌همتاست و کارخانه‌های تولید پیله کرم ابریشم  صومعه‌سرا در مناطق کسما و طاهر گوراب وجود دارند.

در بخش کرانه‌های تالاب صومعه‌سرا، جنگل‌های خاص نواحی مردابی به مقادیر زیادی دیده می‌شود و در جنگل‌های این منطقه انواع درختان، راش، توسکا، افرا نمدار، ممرز، سپیدار، اوجا، خرمالو، ارس، گردو و انجیل و از همه مهم‌تر صنوبر وجود دارد.

در صومعه‌سرا مناطق ییلاقی وجود ندارد ولی در قسمت دشت آن به مساحت 17.115 هکتار غنی بوده و بیشتر گیاهان مراتع از انواع مارجنگ، پونه، پیرگیاه، شبدر، هویچ وحشی، شاه‌پسند و گزنه در آن می‌رویند.

صومعه‌سرا در مجموع در ناحیه جلگه‌ای قرار گرفته و به غیر از تعدادی کوه کم ارتفاع فاقد کوه و قلل است و کوه خمباراجی (خمبارژی) با ارتفاع 946 متر در محدوده دهستان گوراب‌زرمیخ تنیان در 20 کیلومتری غرب شهرستان صومعه‌سرا دارای کوه‌های سیاه‌کوه، سفیدلنگان کوه و پلنگ‌دره است که حداکثر ارتفاع‌ آنها به یک هزار و 200 متر می‌رسد.

پیش‌رود، شاندری و پلنگ‌رود از رودخانه‌های این شهرستان هستند که از کوه‌های ماسوله رودخان، تالش و قلعه‌رودخان سرچشمه گرفته‌اند.

صومعه‌سرا از بزگ‌ترین مناطق علمی و دانشگاهی گیلان محسوب می‌شود و در حال حاضر شش حوزه دانشگاهی در این شهرستان در راستای افزایش علوم آکادمیک دانشجویان فعال هستند و دانشکده فنی و مهندسی، پیام نور، آزاد اسلامی، دانشکده پیرا پزشکی، جامع علمی‌کاربردی و منابع طبیعی و آبخیزداری از جمله این مراکز علمی دانشگاهی فعال در صومعه‌سرا هستند.

تالاب صومعه‌سرا و انزلی در سال 1349 در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین‌المللی شناخته شدند و البته بخش زیاد و مهم این تالاب در صومعه‌سرا واقع است و این شهرستان به دلیل قرار گرفتن در حاشیه جنوبی تالاب انزلی سالانه پذیرای پرندگان مهاجری مانند گیلار، فیلوش، خوتکای پرسفید و معمولی است.

تالاب صومعه‌سرا با وجود قابلیت‌های جالب و دیدنی محیطی، وجود انواع آبزیان و پرندگان و با وسعت و زیبایی ویژه یکی از مهم‌ترین بخش‌های گردشگری در گیلان است.

بیش از 32 گونه آبزی در تالاب صومعه‌سرا زیست می‌کنند که در حفاظت و کنترل زیستی اداره محیط زیست این شهرستان قرار دارند و صید انسانی این گونه آبزیان تنها در فصول ویژه‌ای از سال و با شرایط زیست‌‌محیطی انجام می‌شود.

مارماهی، اوزون‌برون، زالون، کیلکا، سیم، کولی، ماش، زرده‌پر، سنگ‌لیسک، کپور، ماهی سفید، کولمه، لای‌ماهی، اسبله، شوک، شیشه‌ماهی، سوزن‌ماهی، سوف و سگ‌ماهی از رایج‌ترین  آبزیان در تالاب صومعه‌سرا عنوان می‌شوند.

تالاب صومعه‌سرا دارای چهار فصل زیبا و گردشگرپذیر است که منطقه سلکه تالاب از زیبایی و جذابیت بیشتری برخوردار است و در فصل بهار ورود انواع ماهی به‌ویژه کپور به تالاب حوزه صومعه‌سرا، شکفتن گل نیلوفر آبی در تابستان، آغاز مهاجرت پرندگان در فصل پاییز و طبیعت زیبای تالاب در زمستان از جمله جذابیت‌های گردشگری تالاب اسپند صومعه‌سرا‌ست.

شکار پرندگان یکی از تفریح‌های پر طرفدار در تالاب است که در حاشیه بخش سلکه و در منطقه آزاد تالاب صومعه‌سرا  انجام می‌شود و در تالاب‌ صومعه‌سرا حدود 34 گونه گیاهی منحصر به‌فرد و 157 گونه پرنده وحشی وجود دارند که 77 نوع آن مهاجر هستند.

پرندگان مهاجر برای گذران زمستان از اواخر شهریور تا پایان فصل بهار تالاب صومعه‌سرا به دلیل موقعیت بالقوه آن برای کوچ انتخاب می‌کنند که از آن جمله می‌توان به وجود قوی فریادکش، قوی گنگ، آنفوت، تنجه، گیلار، اردک اره‌ای، خوتکا، اردک سرسبز، فیلوش و اردک نوک‌پهن، تاج‌دار، سرحنایی، بلوطی، اردک سرسیاه و یلوه اشاره کرد.

در مجموع بیش از 34 نوع پرنده مهاجر به تالاب صومعه‌سرا کوچ می‌کنند که چنگر نوک‌سرخ، طاووسک، چنگر معمولی، صدف‌خور، چوب‌پا، اووست، خروس‌کولی، خروس‌کولی سینه‌سیاه، گیلانشاه بزرگ، آبجلیک پاسرخ، پاشلک معمولی و کاکایی بزرگ، نقره‌ای، سرسیاه، کوچک و کاکایی ناشناخته از دیگر پرندگانی هستند که به تالاب بزرگ صومعه‌سرا کوچ می‌کنند.

در حاشیه تالاب سلکه صومعه‌سرا منطقه آزادی برای شکار مجاز فراهم شده است.

سلکه، سرخان کل، سیاه‌کیشم و اسپند تالاب صومعه‌سرا دارای قابلیت‌های طبیعی هستند که به دلیل عمق آب و شرایط مناسب آب و هوایی و نیز داشتن انواع مواد مغذی برای مهاجرت پرندگان وحشی، شرایط ویژه‌ای را برای تخم‌ریزی انواع ماهیان و رویش زیاد گل نیلوفر آبی فراهم می‌کند.

انتهای پیام/غ10/پ3003

 

   


رئیس سازمان‌های مردم‌نهاد مازندران:
فرهنگ‌های محلی در کنار فعالیت‌های اقتصادی باید فعال شود

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان‌های مردم نهاد مازندران گفت: فرهنگ‌های بومی و محلی در کنار ارتقای فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی باید فعال شود.

خبرگزاری فارس: فرهنگ‌های محلی در کنار فعالیت‌های اقتصادی باید فعال شود

علی فلاح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس مستقر در ستاد تسهیلات سفر استان مازندران با بیان اینکه سازمان مردم نهاد به صورت داوطلبانه عضو ستاد تسهیلات سفر مازندران است، اظهار داشت: در این ستاد هشت هدف عمده را که در راستای حفظ سلامت انسان‌ها و جلوگیری از تخریب محیط زیست است، پیگیری می‌کنم.

وی درباره هشت هدف عمده سازمان مردم نهاد خاطرنشان کرد: کاهش تصادفات، کاهش تلفات جاده‌ای و دریایی و پیگیری کاهش معضلات بهداشتی و زیست محیطی عمده‌ترین اهداف سازمان مردم‌نهاد است که در ستاد تسهیلات سفر مازندران پیگیری می‌شود.

عضو سازمان مردم‌نهاد مازندران دیگر برنامه سازمان مردم نهاد مازندران را پیگیری افزایش رضایت‌مندی مسافران و گردشگران، ترویج فرهنگ اسلامی، ایرانی و بومی مازندران برشمرد.

وی با اشاره به ظرفیت فرهنگی و اجتماعی در مازندران تاکید کرد: فرهنگ‌های بومی و محلی در کنار ارتقای فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی باید فعال شود.

عضو سازمان مردم‌نهاد مازندران تامین امنیت مسافران در طول ایام تعطیلات را دیگر دغدغه سازمان مردم‌نهاد مازندران اعلام کرد و گفت: اعضای سازمان مردم‌نهاد به طور داوطلبانه در بیشتر مراکز تفریحی حضور دارند و دغدغه‌های این سازمان را به اطلاع گردشگران و مسافران می‌رسانند.

فلاح در پایان گفت: اعضای سازمان مردم‌نهاد در این ایام تلاش می‌کنند با حضور در امکان تفریحی و با بیان دغدغه‌های این سازمان، آسیب‌ها را به فرصت تبدیل کنند.

انتهای پیام/ح20

   


در واکنش به شایعه مذاکره با پاری‌سن‌ژرمن
سوارز: دلیلی بر ترک آنفیلد ندارم؛ در لیورپول راحتم

خبرگزاری فارس: مهاجم اروگوئه‌ای تیم فوتبال لیورپول شایعات انتشار یافته مبنی بر خروج از آنفیلد و ترک لیورپول را تکذیب کرد.

خبرگزاری فارس: سوارز: دلیلی بر ترک آنفیلد ندارم؛ در لیورپول راحتم

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از ال‌پایس ، لوئیس سوارز پس از آنکه برخی از نشریات عنوان کردند در تکاپوی ترک سرخ‌پوشان است، اظهار داشت: تمام اخباری که در مورد خروجم از لیورپول انتشار یافته، کذب است. من مایلم در اینجا بمانم و در افتخارات سهیم شوم.

او ادامه داد: برخلاف آنچه که عنوان می‌شود، من واقعا از حضور در لیورپول لذت می‌برم و راحت هستم. نمی‌دانم چه دلیلی باید باشد که به تکاپو برای ترک لیورپول بیفتم.

این اظهارات در حالی انتشار یافت که گفته می‌شد تیم پاری‌سن‌ژرمن فرانسه مذاکرات پنهان و جدی با این بازیکن اروگوئه‌ای داشته است.

سوارز که در سال گذشته به عضویت تیم تحت رهبری کنی دالگلیش درآمد، با لیورپولی ها تا سال ۲۰۱۶ قرارداد همکاری دارد.

انتهای پبام/آ

   


از سوی مهران حسنی
برنامه جشن‌های نوروزی مازندران اعلام شد

خبرگزاری فارس: برنامه جشن‌های نوروزی از سوی معاون فرهنگی، اجتماعی و تبلیغاتی ستاد دائمی سفر مازندران اعلام شد.

خبرگزاری فارس: برنامه جشن‌های نوروزی مازندران اعلام شد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، مهران حسنی ظهر امروز در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد تسهیلات سفر مازندران اظهار داشت: جشن‌های نوروزی مشترک با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، شهرداری‌های سطح استان و میراث فرهنگی در ایام نوروز برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برنامه نوروزخوانی روز دوم فروردین در پارک قائم ساری در حاشیه رودخانه تجن برگزار می‌شود، گفت: در رامسر هم صبح روز اول فروردین برنامه نوروزخوانی را در سطح شهر داریم.

حسنی با بیان اینکه مردم شهرستان نور در هنگام سال تحویل در هتل نارنجستان نور جنگ شادی دارند، تصریح کرد مردم آمل هم مراسم نوروزخوانی را در پارک جنگلی میزاکوچک خان برگزار می‌کنند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و تبلیغاتی ستاد دائمی سفر مازندران ادامه داد: در شهر بابل همه روزه برنامه نوروزخوانی را در سطح شهر داریم.

وی با اشاره به اینکه در گلوگاه روز نخست فروردین جشن نوروخوانی برگزار می‌شود، اضافه کرد: در سرخرود روز چهارم فروردین مراسم نوروزخوانی و رنگ آمیزی تخم مرغ انجام می‌شود و محمودآباد هم روز اول و چهارم فروردین جشن نوروزخوانی دارد.

حسنی با بیان اینکه چهارم فروردین در فریدونکنار مراسم جشن‌های نوروزی برگزار می‌شود، گفت: مردم سوادکوه هم امروز و فردا شاهد برگزاری جشن‌های نوروزی خواهند بود.

انتهای پیام/غ20 

 

 

   


رئیس بیمارستان علی‌ابن‌ابیطالب (ع) قم عنوان کرد
ارائه خدمات ویژه درمانی به صورت شبانه‌روزی در قم

خبرگزاری فارس: رئیس بیمارستان علی‌ابن‌ابیطالب (ع) قم گفت: این بیمارستان به صورت شبانه‌روزی در ایام نوروز به ارائه خدمات درمانی خواهد پرداخت.

خبرگزاری فارس: ارائه خدمات ویژه درمانی به صورت شبانه‌روزی در قم

محمدرضا فقیهی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم اظهار داشت: بیمارستان علی‌ابن‌ابیطالب (ع) به صورت شبانه روزی در ایام نوروز به ارائه خدمات درمانی به زائرین، مسافرین و همشهریان خواهد پرداخت.

وی با بیان اینکه تمام بخش‌های درمانی بیمارستان علی‌ابن‌ابیطالب(ع) از جمله آی‌سی‌یو، سی‌سی‌یو، آزمایشگاه‌ها، ارتوپدی، دندان‌پزشکی، اتاق عمل، داروخانه و ... در ایام نوروز فعال هستند تصریح کرد: پزشکان متخصص و عمومی هر روز بر اساس نوبت خود در بیمارستان حاضر شده و بیماران را مداوا خواهند کرد.

رئیس بیمارستان علی‌ابن‌ابیطالب(ع) قم همچنین افزود: در سال 1391 بخش‌های دیگری از بیمارستان برای خدمات‌رسانی آماده شده و به بهره‌برداری خواهد رسید.

بیمارستان علی‌ابن‌ابیطالب زیرپوشش سپاه علی‌ابن‌ابیطالب استان قم نسبت به ارائه خدمات درمانی به مردم اقدام می‌کند.

انتهای پیام/ک30/د1000

   


درباره وبلاگ

خبرهای روز دنیا و ایران
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic