عضو شورای مدیریت بانک مرکزی اروپا:
دخالت صندوق بین المللی پول موجب تجزیه اروپا می شود

خبرگزاری فارس: عضو شورای مدیریت بانک مرکزی اروپا هشدار داد دخالت بیشتر صندوق بین المللی پول منجر به تجزیه اروپا خواهد شد.

خبرگزاری فارس: دخالت صندوق بین المللی پول موجب تجزیه اروپا می شود

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز یورگن اشتارک تاکید کرد این خطر و تهدید وجود دارد که دخالت بیشتر صندوق بین المللی پول برای حل بحران بدهی و کسری بودجه منطقه یورو موجب تجزیه اتحادیه اروپا شود .
 بر اساس این گزارش وی تصریح کرد به نظر من دخالت بیشتر صندوق بین المللی پول در مسائل اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا زمینه لازم برای تجزیه اتحادیه اروپا را فراهم خواهد کرد . به نظر من کشورهای اروپایی باید با هماهنگی و اتحاد بیشتر بر بحران مالی و بدهی کنونی غلبه کنند و اجازه دخالت بیشتر نهادهای مالی بین المللی را برای حل این بحران ندهند .
 در نشست اخیر رهبران اروپایی در شهر بروکسل توافق شد تا کشورهای اروپایی 200 میلیارد یورو کمک مالی در اختیار صندوق بین المللی پول برای حل بحران بدهی و کسری بودجه منطقه یورو قرار دهند . 
انتهای پیام /

   


در آستانه اخراج از عراق؛
تب هزیان‌گویی منافقین به آخرین درجه رسید

خبرگزاری فارس: منافقین که طبق مفاد قانون اساسی عراق مبنی بر عدم حضور گروههای تروریستی در این کشور، باید کمتر از 3 هفته دیگر خاک این کشور همسایه را ترک کنند، در کنار تمام خود بزرگ بینی‌های کاذبشان، تب هزیان گویی‌هاشان نیز کم کم به آخرین درجه خود نزدیک می‌شود.

خبرگزاری فارس: تب هزیان‌گویی منافقین به آخرین درجه رسید

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور)، یکی از جداشدگان از این فرقه با اشاره به توهمات و خودبزرگ بینی‌های مداوم سرکرده منافقین که ناشی از عقده‌های حقارت مسعود رجوی است به تازگی و با نگارش مطلبی، از جدیدترین توهمات سرکردگان باند منافقین پرده برداشت.

در مقاله این جدا شده از فرقه منافقین با اشاره به اینکه منافقین، پادگان اشرف را نقطه کانونی مبارزه علیه جمهوری اسلامی و قلب تپنده مبارزات مردم ایران می‌دانند، آمده است: در برنامه‌های تلویزیونی و سایت‌های مجاهدین (منافقین) زمانی که مثلا میهمانی برای پاسخگویی به استودیو دعوت می‌شوند و از آنها در مورد «تشبثات شکست خورده باند مالکی برای تعطیلی شهر اشرف قلب تپینده مبارزه مردم ایران» سئوال می‌شود، میهمان تلویزیون مجاهدین (منافقین) معمولاً اینگونه جواب می‌دهد که «به نظر من اشرف الان قلب تپنده مبارزه مردم ایران است و باند مالکی داره تلاش میکنه که اونو تعطیل کنه که البته این تشبثات شکست خورده.»

در این مطلب آمده است: از نظر مجاهدین (منافقین) هر چیزی هم که در جهان رخ میدهد به پادگان اشرف ربط دارد و در این میان برخی آسمان و ریسمان بافتن‌ها به قدری ناشیانه و خنده‌دار است که شنونده آن در سلامت عقل سازندگان آن تردید می‌کنند، به عنوان مثال اعلام می‌کنند رژیم ایران برای پوشاندن رسوایی شکست تعطیلی اشرف – این قلب تپنده مبارزه مردم ایران – مجبور شد در یک اقدام رسوا یک هواپیمای فوق پشرفته ارتش آمریکا را که ضد رادار می‌باشد را هک کرده و به تصرف خود درآورد تا بلکه اذهان جهانیان را از مسئله اشرف منحرف سازد.

در ادامه این مطلب آمده و از قول دستگاههای تبلیغاتی منافقین آمده است: «طبق اخبار واصله در جهت حمایت از قهرمانان اشرف، امروز حوالی شش بعد از ظهر زلزله‌ای با قدرت ۳ ریشتر حوالی بیرجند را لرزاند، این زلزله حاکمان ایران و باند مالکی و خانواده‌های مستقر جلوی درب اشرف اهل بیرجند را حسابی به وحشت انداخته است.»

وی در نامه خود با اشاره به مناسبات داخلی و خارجی منافقین اینگونه آورده است: این تازه بیرون از مناسبات مجاهدین (منافقین) است و جایی که حواسشان جمع است زیاد مبالغه نکنند اما در اشرف و پاریس و خانه های تیمی مجاهدین(منافقین) و در نشست‌ها، به حد اعلای کلمه همه چیز را شور و شورتر می‌کنند مثلا در نشستی می‌گویند: «یکی از سرخپوستان آمریکا که پیشگوی بزرگی هم هست خودش را به یکی از بچه های هوادار سازمان رسانده و گفته به اشرفی‌ها بگویید مقاومت کنند وگرنه نسل قهرمانی و شرافت در جهان از بین می‌رود» و یا می‌گویند: «بچه‌ها این خبر به جایی درز پیدا نکند اما خودتان بدانید که دیشب سوزان رایس و هیلاری کلینتون با خانم رجوی دیدار داشتند و گفتند که از بچه‌هایتان بخواهید که مقاومت کنند تا ما بتوانیم در اهدافمان موفق شویم اگر اشرف بایستد همه ناوگانهای ما خواهند ایستاد وگرنه ما مجبور خواهیم بود منطقه را ترک کنیم و رژیم ایران هم برای همین اینقدر تلاش دارند که اشرف بسته شود.»

به گزارش هابیلیان، رفته رفته و با نزدیک شدن به زمان اخراج منافقین، سران درمانده این گروهک فاسد و تروریست که راهی به جز اخراج و بیرون رفتن از عراق ندارند و خود را در موضع ضعف مفرط می‌بینند، تنها با بزرگ نمایی‌های بادکنکی نسبت به خود است که نیروهای غافل و از همه جا بی‌خبر موجود در اشرف را فریب می‌دهند تا مانع از تلاش آنها برای فرار از این پادگان جهنمی شوند.

انتهای پیام/خ

   


نگاهی به کتاب «روایت گل سرخ»/
بازخوانی واقعه عاشورا در متون کهن فارسی

خبرگزاری فارس: کتاب «روایت گل سرخ» گزیده‌ای از حکایات زندگی امام حسین(ع) در متون کهن فارسی است که با انتخاب و گزینش مهدی الماسی گردآوری شده و در آن به ابعاد مختلف واقعه کربلا از منظر مورخان و اندیشمندان اسلامی نگریسته شده است.

خبرگزاری فارس: بازخوانی واقعه عاشورا در متون کهن فارسی

به گزارش خبرگزاری فارس، واقعه عاشورا از زمان وقوع آن در سال 61 هجری قمری تا به امروز بارها و بارها توسط مورخان و اندیشمندان بزرگ اسلامی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و کتاب‌های بسیاری توسط نویسندگان مختلف در این زمینه تالیف و منتشر شده است. حتی نام بردن از برخی کتاب‌های اندیشمندان نام آشنا خود مجال مفصلی می‌خواهد تا فقط فهرستی از این آثار فراهم شود. بنا بر این، برای ورود به این حوزه معرفتی تنها می‌توان با رویکرد موضوعی به سراغ آثار منتشره در این زمینه رفت تا فهرستی از منابع شاخص در این خصوص به علاقه مندان معرفی شود. در این زمینه، کار مهدی الماسی، از محققان جوان قابل توجه است که در کتاب تحقیقی خود با عنوان«روایت گل سرخ» به بازتاب واقعه عاشورا در تعدادی از متون ارزشمند کهن پرداخته و روایت‌هایی از این آثار فاخر را در ارتباط با واقعه عاشورا و زندگی و شهادت امام حسین(ع) برای خوانندگان امروزی معرفی و بیان کرده است.

مهدی الماسی مقدمه کتاب خود را با این شعر درباره امام حسین(ع) آغاز کرده است: «ای خون اصیلت به شتک‌ها ز غدیران/ افشانده شرف‌ها به بلندای غدیران/ جاری شده از کرب و بلاء آمده و آن گاه/ آمیخته با خون سیاووش در ایران/ تو اختر سرخی که به انگیزه تکثیر/ ترکید بر آیینه خورشید ضمیران» وی بر این نکته تاکید می‌کند که کربلا و شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفایش، آن هم بعد از شصت سال از هجرت پیامبر اکرم(ص) و دوران اوج گسترش اسلام در سراسر جهان همچون زخمی در پیکر منادیان پیام معنویت اسلامی بود.
روایت گل سرخ می‌گوید خبر واقع به سرعت در جهان اسلام منتشر شد و روز به روز ابعاد تازه‌ای پیدا کرد و تاثیر فوق‌العاده‌ای بر ذهن مسلمانان عرب و غیر عرب به جا گذاشت. صدای عاشوراییان تا به روزگار ما در چهار سوی جهان طنین دارد و آشنا و بیگانه شیفه پیام خونی است که مظلومانه در دفاع از حریم اسلام و آزادگی و حق و شرف انسانی بر زمین سوزان کربلا جاری شد.

به اعتقاد گردآورند حکایت های کتاب، از سال 61 هجری قمری تا به امروز واقعه کربلا به زبان‌ها و شیوه‌های مختلف نقل و از جوانب متفاوت ارزیابی، تحلیل و تفسیر شده است. آثار مکتوبی که در پیوند با موضوع عاشورا پدید آمد گستره متنوعی را در برگرفت و محدود به کتاب‌ها نشد و پیام عاشورا در زندگی مردم حیاتی آشکار و پنهان پیدا کرد. حرکت اصلاح طلبانه امام که ریشه در اصل امر به معروف و نهی از منکر داشت فرهنگی خاص خود آفرید و در باور مردمان تکثیر شد و در فرهنگ سرزمین‌های مختلف جلوه‌های متنوعی پیدا کرد. فرهنگ عاشورا در میان ایرانیان، که مشهور به شیفتگی به امام و راه و رسم وی هستند، با شکوه تر از جاهای دیگر ظاهر شد؛ چنان که هم در باورهای عامیانه جایگاه ویژه یافت و هم در اندیشه فرهیختگان.
از منظر نویسنده در آثار مکتوب بازمانده از سالیان و سده‌های گذشته، در نقل، روایات و تفسیر زندگی امام حسین (ع) و وقایع عاشورا با سه رویکرد مواجه هستیم.
1- رویکرد خیال‌پردازانه و اسطوره‌ای و عاطفی که مبتنی بر غلو در ابعاد شخصیتی قهرمانان و حوادث است و بر ایجاد ارتباط قلبی با شخصیت‌های واقعه تاکید می‌کند.
2- رویکرد تعقلی و تحلیلی است که بر پایه مستندات تاریخی با در نظر گرفتن عوامل مختلف سیاسی و اجتماعی و جامعه‌شناختی و مذهبی دوران واقعه به تفسیر و تحلیل وقایع و آموزه‌های عاشورا از ابعاد مختلف می ‌پردازد.
3- رویکرد سوم، تفسیر عرفانی وقایع عاشورا مورد توجه و نظر است؛ همچون مثنوی‌های گنجینه‌الاسرار عمان سامانی و زبده‌الاسرار صفی علیشاه.

بخشی از برگزیده حکایات متون کهن فارسی درباره امام حسین (ع) در تاریخ طبری نوشته محمد ابن جریر طبری آمده است. طبری که مفسر و فقیه مشهور ایرانی و یکی از بزرگترین مورخان عالم اسلام است، همه عمر خود را صرف تحصیل و تحقیق و تالیف کرد و در تاریخ، علوم قرآنی، تفسیر، اخلاق، ریاضیات و طب و لغت و صرف و نحو عربی استاد شد. مهم‌ترین اثر او کتاب مشهور تاریخ الامم و الملوک مشهور به تاریخ طبری است. این کتاب از قدیمی‌ترین آثار نثر فارسی به شمار می ‌رود و از لحاظ موضوع تاریخی در برگیرنده تاریخ پیامبران و سلاطین از بدو آفرینش تا آغاز قرن چهارم هجری است و از لحاظ کاربرد و واژه‌های اصیل فارسی نوع نگارش، قابل توجه و دارای نثری مرسل و روان است.
در بخشی از تایخ طبری می‌‌خوانیم: «و روز چاشتگاه شد و یاران حسین – رضی‌الله عنهم – تشنه شدند. عمرو ابن الحجاج بر میسره عمر بود گفت: این مردمان حسین دل به مرگ نهاده‌اند، ما از ایشان یکی نکشیم تا ده از ما نکشند. ما را به یکباره حمله باید کردن، که اگر هرکسی مشتی خاک بر ایشان افکنیم، همه را زیر خاک کنیم. پس عمر تیراندازان را پیش آورد و تیرباران کردند بر لشکر حسین – رضی‌الله عنه – و جمله اسبان را به تیر زدند، مگر اسب حسین و آن پسرش... »

بسیاری از مطالب نقل شده از کتب مختلف، به لحاظ محتوایی شباهت‌های بسیاری به هم دارند. برای همین نویسنده تلاش کرده تا جایی که میسر است از هر کتاب حکایاتی را نقل کند که در برگیرنده نکاتی تازه باشد و یا گزینش حکایات از کتاب‌ها به گونه‌ای است که به عنوان مثال با وجود اشتراک موضوعی همه حکایات دو کتاب، از یکی حکایات را به نحوی گزینش کند که موضوع آنها با انتخابی از کتاب دیکر متفاوت باشد. ترتیب کتاب‌ها بر اساس تاریخ تالیف و یا با توجه به زمان زندگی و مرگ مولفان آنها تنظیم شده است و از این جهت امکان پیگیری روند تحول و تطور نثر فارسی از قرن چهارم تا دوران قاجار برای خوانندگان و علاقه‌مندان چنین مباحثی آسان شده است.
بخش قابل توجهی از حکایت های مربوط به زندگی امام حسین(ع) هم در کتاب ارزشمند «روضه‌الصفاء» آمده است که مهدی الماسی به این حکایت‌های این کتاب هم نظر داشته است.

نویسنده کتاب روضه‌الصفاء، محمدبن‌سید برهان الدین خاوندشاه بن کمال الدین محمود معروف به میرخواند در سال 838 هجری قمری متولد شد. وی در بلخ متولد شد و دانشمندی مبرز شد. سپس به هرات رفت و از مصاحبت علمای آنجا نیز توشه‌ها برداشت. وی در سال 903 هجری قمری وفات یافت. روضه‌الصفاء اثر عظیم و حجیم میرخواند و تاریخ عمومی جامع فارسی است که حوادث تاریخ عالم را از آغاز خلقت تا ظهور اسلام و پس از آن تاریخ اسلام را تا عهد سلطان حسین بایقرا ذکر می ‌کند.
به نقل از این متن کهن می‌خوانیم: «ابن زیاد به عمرسعد پیغام داد که امام حسین – رضی‌الله عنه – و اتباع او را از تصرف در آب فرات مانع آید و به این بهانه متمسک شدند که بنی هاشم آب را عثمان بن عفان بازداشته بودند. و عمر سعد ، عمرو بن حجاج را با پانصد سوار جهت ضبط آب تعیین نمود و این حادثه قبل از شهادت امام مظلوم به سه روز روی نمود و چون عطش بر امام حسین و اتباع او استیلا یافت برادر خود عباس را با سی و سه سوار و بیست پیاده به طلب آب فرستاد و میان عمرو و عباس محاربه واقع شد، عباس غالب آمد و پیادگان مشک‌ها پرآب کردند و عباس با سواران به حمایت ایشان قیام نمودند تا آب را به لشگرگاه رسانیدند...»
 
در کتاب روایت گل سرخ، مخاطب با گزیده‌ای از شاخص‌ترین حکایت‌های متون کهن فارسی که درباره زندگانی امام حسین(ع) نوشته شده است آشنا می‌شود. آثار ارزشمندی چون تاریخ طبری نوشته ابوجعفر محمدابن جریر طبری،‌ شرح التعرف لمذهب التصوف نوشته مستملی بخاری، شرف‌النبی نوشته واعظ خرگوشی، شهاب الاخبار نوشته قاضی قضاعی، کشف‌المحجوب جلایی هجویری، تاج‌التراجم نوشته ابومظفر شاهفور، سیاست‌نامه نوشته خواجه نظام‌الملک، تفسیر سورآبادی نوشته ابوبکر عتیق نیشابوری، نزهه‌الکرام نوشته محمد بن حسین، کیمیای سعادت نوشته غزالی، احیاء علوم‌الدین نوشته امام محمد غزالی، کشف‌االاسرار نوشته ابوالفضل میبدی، روح‌الارواح نوشته شهاب‌الدین احمد، روض‌الجنان نوشته ابوالفتوح رازی، ابوالفتوح نوشته ابومحمد احمد، تذکره‌الاولیاء نوشته عطار نیشابوری،‌ جوامع الحکایات محمد عوفی، تحفه‌الابرار عمادالدین حسن، مصابیح القلوب نوشته ابوسعید حسن، تجارب‌السلف نوشته هندوشاه بن سنجر، نفایس الفنون نوشته شمس‌الدین محمد، مصباح‌الهدایه نوشته عزالدین محمود، مناقب العارفین نوشته شمس‌الدین احمد، ینبوع‌ الاسرار نوشته کمال‌الدین حسین، جواهر الاسرار نوشته کمال‌الدین حسین، روضه‌الصفاء نوشته میرخواند، حبیب‌السیر نوشته غیاث‌الدین خواند میر، آثار احمدی نوشته احمد بن تاج، حدائق الحقایق نوشته ملا معین الدین فراهانی،‌ روضه‌الشهداء نوشته ملاحسین واعظ، لطائف الطوائف نوشته فخرالدین علی، شرح احتجاج نوشته نظام‌الدین احمد، انیس المومنین نوشته محمد ابن اسحاق، بهارستان نوشته عبدالرحمن جامی، منهج الصادقین نوشته ملا فتح‌اله کاشانی، حدیقه‌الشیعه نوشته مقدس اردبیلی، مجالس المومنین نوشته قاضی نوراله شوشتری، لطایف الغیبه نوشته سید احمد بن زین‌العابدین، روضه‌الانوار نوشته محقق سبزواری، جلاء العیون نوشته محمد باقر مجلسی، عین الحیات نوشته محمد باقر مجلسی، روضه الجنان نوشته حافظ حسین کربلایی، عنوان الکلام نوشته آخوند ملامحمد باقر فشارکی، ناسخ التواریخ نوشته میرزا محمد تقی خان کاشانی، اکلیل المصائب نوشته محمد بن سلیمان تنکابنی، فیض الدموع نوشته محمد ابن ابراهیم نواب و قمقام زخار نوشته فرهاد میرزا مجموعه متون کهن هستند که مولف کتاب روایت گل سرخ از میان آنها روایت های مرتبط با زندگانی امام حسین(ع) را گزینش و مورد بررسی قرار داده است.

-------------------------------------
نویسنده: علی الله سلیمی
-------------------------------------
انتهای پیام/و

   


برنامه‌های «شب‌های واقعه» در دهه دوم محرم اعلام شد

خبرگزاری فارس: ویژه برنامه‌های «شب‌های واقعه» در دهه دوم محرم با اجرای چند اثر نمایشی در بخش صحنه‌ای و آیین‌های عاشورایی در محوطه مجموعه تئاتر شهر ادامه پیدا می‌کند.

خبرگزاری فارس: برنامه‌های «شب‌های واقعه» در دهه دوم محرم اعلام شد

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، از روز پنجشنبه 17 تا پنجشنبه 24 آذر ماه ساعت 17:30 نمایش «پیامبر» نوشته و کار روح الله سنایی و نمایش «ابابیل» نوشته و کار شهاب راحله ساعت 18:30 در خیمه‌گاه محوطه مجموعه تئاتر شهر میزبان علاقه‌مندان تئاتر خواهد بود. ضمن اینکه در همین ایام آیین «پرده خوانی» با هنرمندی محسن میرزاعلی ساعت 18 اجرا می‌شود.

از روز جمعه 25 آذر ماه تا روز پنجشنبه هشت دی ماه هم آیین «پرده خوانی» ساعت 18 و نمایش «شب قاسم» نوشته و کار بهار روحانی ساعت 18:30 در خیمه‌گاه محوطه تئاتر شهر به صحنه خواهند رفت.
از روز جمعه 9 دی ماه تا روز چهارشنبه 14 دی ماه ضمن اجرای آیین «پرده خوانی» در ساعت 18، نمایش «غریبه» نوشته آرش عباسی به کارگردانی رهام مخدومی ساعت 18:30 به صحنه خواهد رفت، این اثر نمایشی از پنجشنبه 15 دی تا شنبه 23 دی ماه به دلیل اجرای نمایش «آبی گونه» نوشته و کار کاوه مهدوی در ساعت 17:30،  از ساعت 19 میزبان علاقه‌مندان تئاتر خواهد بود.

«مجلس شبیه خوانی وداع یاران» نوشته و کار سیدعظیم موسوی هم عنوان دیگر اثر نمایشی است که از 24 دی تا 4 بهمن ساعت 18 در خیمه‌گاه محوطه تئاتر شهر پذیرای علاقه‌مندان به آیین‌های عاشورایی است.
همچنین از پنجشنبه پنجم بهمن تا یکشنبه 8 بهمن ضمن اجرای آیین «‌پرده خوانی» در ساعت 18، نمایش «آبی گونه» نوشته و کار کاوه مهدوی ساعت 19:30 به صحنه خواهد رفت.
انتهای پیام/و

   


نماینده جدید یونیسف اعتبارنامه خود را تسلیم صالحی کرد

خبرگزاری فارس: نماینده جدید یونیسف در ایران امروز (دوشنبه) در دیدار با وزیر خارجه کشورمان اعتبارنامه خود را تسلیم وی کرد.

خبرگزاری فارس: نماینده جدید یونیسف اعتبارنامه خود را تسلیم صالحی کرد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، "محامد المنیر صفی‌الدین" رئیس جدید دفتر صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) امروز (دوشنبه) با علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و اعتبارنامه خود را تقدیم کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با بیان اهمیت یونیسف در توجه به وضعیت کودکان از تدوین برنامه همکاری کشوری دولت جمهوری اسلامی ایران و یونیسف برای دوره زمانی 2016 – 2012 و تصویب مقدماتی آن در نشست هیئت اجرایی یونیسف ابراز خرسندی کرد.
 
صالحی با اشاره به اینکه دفاتر سازمان ملل متحد و یونیسف دارای نقش کمکی و مشاوره‌ای نسبت به اولویت‌ها و برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه ارتقاء وضعیت کودکان هستند،‌ اعلام کرد: میزان اثربخشی همکاری‌ها منوط به کمک آنها برای تحقق برنامه‌های ملی است.

وی شرط شکل گیری و پیشبرد همکاری‌های فیمابین را منوط به تحقق «مالکیت کشوری» و پیشبرد اولویت‌های یونیسف را منوط به احترام کامل به ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی و مذهبی کشورها دانست.
 
نماینده جدید یونیسف نیز با ابراز خرسندی از حضور در کشورمان اظهار داشت: ایران ظرف سال‌های گذشته دستاوردهای خوبی برای کودکان داشته و همه شاخص‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران دستاوردهای خوب و قابل ملاحظه‌ای داشته است.
 
وی با تأکید بر اینکه تأمین بهداشت در ایران سال‌هاست که الگوی بسیاری از کشورها شده است ابراز امیدواری کرد هم یونیسف و هم کشورها از تجربیات ایران استفاده کنند و افزود: به دنبال این هستیم که از این تجارب جمهوری اسلامی ایران به عنوان شریک خود استفاده کنیم.

انتهای پیام/خ

   


اوباما: من لیاقت این را دارم که بار دیگر رئیس جمهور شوم

خبرگزاری فارس: رییس جمهور آمریکا در سخنانی مدعی شد که به دلیل اتخاذ سیاست‌های درست در زمینه‌های مختلف به ویژه در زمینه جلوگیری از وقوع مجدد رکود اقتصادی، لیاقت این را دارد که 4 سال دیگر به عنوان رییس جمهور در کاخ سفید بماند.

خبرگزاری فارس: اوباما: من لیاقت این را دارم که بار دیگر رئیس جمهور شوم

به گزارش فارس، باراک اوباما که در مصاحبه‌ای با برنامه شصت دقیقه شبکه تلویزیونی سی بی اس، مدعی شد: من به دلیل انجام برخی سیاست‌ها که منجر جلوگیری از وقوع مجدد بحران اقتصادی، کاهش هزینه‌های بهداشت و سلامت مردم و دادن اطمینان به مردم آمریکا از بابت این که قوانین سخت‌گیرانه تری بر ضد وال استریت وضع خواهد شد، و در عین حال موفقیت در حذف اسامه بن لادن رهبر القاهده لیاقت این را دارم که بار دیگر رییس جمهور آمریکا باشم.
 
بر اساس این گزارش، اوباما در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که در زمینه اقتصادی موفقیت‌های زیادی در دولت وی حاصل شده است، تصریح کرد: ما قصد داریم در دوره دوم ریاست جمهوری نیز به این سیاست‌ها ادامه دهیم.
 
رییس جمهور آمریکا با پیش بینی این که جمهوری‌خواهان در صورت پیروز شدن تنها برای مدت کوتاهی سیاست‌های وی را دنبال خواهند کرد، ادامه داد: برایم مهم نیست که کاندیدای نهایی جمهوری‌خواهان چه کسی خواهد بود، چرا که هم میت رومنی فرماندار سابق ماساچوست و هم نیوت گینگریچ رییس سابق مجلس نمایندگان آمریکا هر دو یک فلسفه دارند.
 
وی در بخش دیگری از سخنانش با اعلام این که بازگرداندن آمریکا به وضعیت غول اقتصادی دنیا یک پروژه طولانی مدت است که نیازمند سپری کردن زمانی بیشتر از یک دوره ریاست جمهوری است و روسای جمهور دوره‌های دیگر نیز باید برای آن تلاش کنند.
 
اوباما با بیان این که مردم آمریکا باید در مورد حل مشکلات اقتصادی صبور باشند، افزود: با توجه به این که امیدواری برای کاهش نرخ بیکاری به زیر 8 درصد در سال آینده وجود دارد، مردم باید صبور و بردبار باشند. چرا که تحقق این مسئله کاملا ممکن است.
 
این گزارش در ادامه می‌افزاید: این ادعای اوباما در حالی مطرح می‌شود که به نظر می‌رسد موضوع و مبحث اصلی در رقابت‌های ریاست جمهوری مسائل اقتصادی خواهد بود، چرا که نامزدهای جمهوری خواهان سیاست‌های اقتصادی اوباما را به عنوان موضوع اصلی کمپین خود برای رقابت با وی قرار داده‌اند.
 
در پایان این گزارش آمده است: اگرچه در ماه گذشته 120 هزار فرصت شغلی در آمریکا ایجاد و نرخ بیکاری به کمتر از 8.6 درصد کاهش یافته است، اما این روند بهبود شرایط بیکاری بسیار متزلزل و شکننده است و سرعت آن با توجه به شرایط کافی و مناسب نیست. این سخنان آلن کروگر رییس شورای مشاورین اقتصادی کاخ سفید است که در هفته گذشته بیان شده است.

انتهای پیام/200780/ص

   


مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان:
توسعه صنعت هوایی کشور در گرو حمایت واقعی دولت است

خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان ضمن تأکید بر لزوم حمایت واقعی دولت از سیستم حمل و نقل هوایی کشور، گفت: این امر موجب توسعه صنعت و رفع مشکلات پیش‌روی حمل و نقل هوایی کشور است.

خبرگزاری فارس: توسعه صنعت هوایی کشور در گرو حمایت واقعی دولت است

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، علی عابدزاده در مراسم گرامی‌داشت سالروز جهانی هواپیمایی کشوری (16 آذرماه) اظهار داشت: پس از گذشت 50 سال از عمر ایکائو (سازمان هواپیمایی بین‌المللی) مسئولان این سازمان تصمیم گرفتند روزی را به عنوان روز سازمان هواپیمایی تعیین کنند.
وی با اشاره به اینکه حدود 18 سال قبل، 16 آذرماه مطابق با 7 دسامبر به عنوان روز جهانی هواپیمایی نامگذاری شد، خاطرنشان کرد: تأثیرات حمل و نقل هوایی اثرات زیادی را در اقتصاد دنیا و جوامع دارد، بنابراین مسئولان وقت ایکائو تصمیم گرفتند که بیشتر به ایمنی و جان مسافر توجه کنند و لازم دیدند که به این صنعت توجه خاص و بهینه انجام شود.
مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان با اشاره به اینکه خروجی این موارد دستاوردهای خاصی بود، خاطرنشان کرد: در این رابطه می‌توان گفت، کشورهایی که به بخش صنعت حمل و نقل هوایی خود بیشتر توجه کرده‌اند توسعه‌یافته‌تر هستند، صنعت حمل و نقل هوایی آنها ایمن شده است و در این باره در دنیا به اهداف خود می‌رسند.
عابدزاده یادآور شد: سازمان هواپیمایی کشور ایران نیز به موارد مورد تأکید ایکائو توجه کرد و در حد امکانات به اهداف خود دست یافت.
مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان افزود: با این وجود حمل و نقل هوایی ایران با موضوع شرایط ویژه تحریم مواجه است و مورد هجمه دشمن قرار دارد‌ بنابراین لازم است به این سازمان در مقاطع خاص توجه ویژه شود، زیرا تمامی دنیا برای زمین زدن حمل و نقل هوایی ایران کمر همت بسته‌اند.
مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان با تأکید بر اینکه در حال حاضر سازمان هواپیمایی کشوری نیازمند کمک ویژه و توجه دولت است، ادامه داد: این سازمان هم‌اکنون وظایف بسیار زیادی دارد، ضمن آنکه همزمان تعداد هواپیماهای موجود در ناوگان هوایی کشور به 200 فروند رسیده است، ‌هواپیماهای ناوگان نیز خاص بوده و نیازمند چک‌های کوتاه مدت است.
عابدزاده افزود: اما متأسفانه با وجود تمامی تلاش‌ها مردم و دولت از ما رضایت ندارند بنابراین وزیر راه و شهرسازی در این باره طی جلسه‌ای اظهار داشت که باید ایرلاین‌ها برای توسعه حمل و نقل هوایی کشور تلاش کنند، ضمن آنکه وزارتخانه نیز حمایت خاصی از سازمان هوایی و حمل و نقل هوایی دارد.
مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان ادامه داد: سازمان هوایی کشوری محوریت اصلی حمل و نقل هوایی است و می‌تواند این صنعت را از مشکل بیرون آورد؛ ما هم باید توقعات خود را از سازمان کاهش دهیم؛ زیرا آنها علاوه بر آنکه درگیر تحریم‌ها هستند باید خود را با آخرین استانداردهای دنیا مطابقت دهند.
مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان با تأکید بر اینکه دولت باید به این موضوع توجه کند که توانایی متخصصان ما محدود است، خاطرنشان کرد: این صنعت هم‌اکنون نیازمند توجه خاص هستند تا محیطی ایمن و با امنیت فراوان برای آنها تهیه شود.
عابدزاده یادآور شد: اگر قرار باشد بدون کمک کارخانه‌های سازنده ایرباس‌، فوکر و بوئینگ پیش رویم باید مشکلات پیش رو با همکاری دولت و ایرلاین‌ها برداشته شود.
مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان با تأکید بر اینکه توانایی بهتر اداره کردن وضعیت موجود را با تغییرات بسیار کوچک داریم، اضافه کرد: با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و توجهات وزارت راه و شهرسازی امید است بتوان شاهد برطرف شدن مشکلات این صنعت باشیم.
عابدزاده ضمن اشاره به اینکه صنعت هواپیمایی نیازمند حمایت وافر دولت است، خاطرنشان کرد: این طرح‌ها را که به دولت ارائه می‌دهیم، اگر مورد قبول واقع شود قطعاً با فعالیت‌های جزئی، توسعه صنعت حمل و نقل هوایی افزایش می‌یابد.
انتهای پیام/

   


درباره وبلاگ

خبرهای روز دنیا و ایران
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic